Artykuł sponsorowany

Cechy rozpoznawcze okuć antypanicznych

Cechy rozpoznawcze okuć antypanicznych

Okucia antypaniczne to bardzo istotne elementy systemów zabezpieczeń w wielu budynkach publicznych. Umożliwiają szybkie i intuicyjne otwieranie skrzydeł w sytuacji zagrożenia, również, gdy tłum w panice napiera na nie. Takie okucia są wymagane w obiektach, gdzie może przebywać jednocześnie wiele osób, coraz częściej stosuje się je też w miejscach, gdzie nie są obowiązkowe, ale wpływają na poprawę bezpieczeństwa.

Co to jest okucie antypaniczne?

Okucia antypaniczne to zamki lub klamki do drzwi, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było łatwo otworzyć od wewnątrz w sytuacji zagrożenia. Zazwyczaj składają się z belki lub dźwigni, która pod naciskiem odblokowuje skrzydło, umożliwiając ludziom szybkie opuszczenie budynku. Otwieranie drzwi, w których zastosowano takie zabezpieczenia, powinno być możliwe również w sytuacji, gdy są one zaryglowane.

Cechy okuć antypanicznych

Antypaniki do drzwi wyróżniają się wysoką wytrzymałością, odpornością na korozję oraz trudne warunki. Elementy działają bezawaryjnie w szerokim zakresie temperatur (od -20 do 100 stopni Celsjusza), a ich żywotność to nie mniej niż 100 tysięcy cykli pracy. Wszystkie okucia antypaniczne muszą być skonstruowane w sposób ograniczający ryzyko wyrządzenia krzywdy osobom otwierającym, również, jeśli działają one w pośpiechu. Zamknięcia powinny być zaokrąglone, bez wystających elementów czy ostrych krawędzi.

Jak wyjaśniają eksperci dystrybutora okuć budowlanych Akces, ważną cechą okuć antypanicznych jest możliwość ich prostego otwierania od wewnątrz bez użycia dodatkowych akcesoriów jak klucze czy karty. Antypaniki muszą być łatwe w użytkowaniu również dla osób o obniżonej sprawności. Wszystkie okucia antypaniczne powinny działać niezawodnie, muszą też spełniać wymagania określone w polskich i europejskich normach. Należy poddawać je regularnej kontroli oraz serwisowaniu.

Gdzie wykorzystuje się okucia antypaniczne?

Okucia antypaniczne są często stosowane w obiektach komercyjnych i przemysłowych, a także w niektórych budynkach mieszkalnych. Zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi ich montaż jest obowiązkowy w obiektach, w których jednocześnie może przebywać więcej niż 300 osób. Warto jednak montować je również tam, gdzie liczba użytkowników jest mniejsza, ale może dojść do wybuchu paniki w sytuacji zagrożenia, m.in. w szkołach, szpitalach czy centrach handlowych.